O výrobcích
Šperky, které zde vidíte, jsou vyrobeny z minerálů a polodrahokamů, výjimečně používám také sklo. Pracuji buď s drátem z chirurgické oceli, která se používá i v zubním lékařství, nebo s bezolovnatým cínem, aby mé šperky byly zdravotně nezávadné. Olovnatý cín je jedovatý jak pro výrobce, tak pro toho, kdo ho nosí na těle a dnes už se na výrobu šperků nesmí používat.
Také nabízím ručně malované hedvábí. Spousta lidí ho možná ani v životě nedržela v ruce. Přitom v dnešní době to není až tak nedostupné. Pocitu, když ho máte na těle, se máloco vyrovná. Hebkost, splývavost, vzdušnost, léčivost. Já používám to nejtenčí ponge 05, dále habotai 08 nebo 10, to už je silnější a kvalitnější, a chiffon(šifon), který je jako pavučina a patří také k těm hodnotnějším druhům hedvábí.
Používám profesionální barvy na hedvábí s parní fixací. Malování s nimi je radostné a velmi kreativní. Má to dvě úskalí, ale když se s nimi naučíte pracovat, je to brnkačka. První úskalí je, že když barvy zaschnou a nejsou ještě zafixované, nesmí se na ně za žádnou cenu dostat voda (ani kapka). Tím se může celé dílo znehodnotit nebo se musí pracně opravovat. Druhé úskalí je samotná fixace. Ta je trochu náročnější, ale výsledek stojí za to. Hedvábí s těmito barvami je krásně lesklé a splývavé, když si ho dáte na tělo, je to jako sen.
Druhé barvy, které se používají na malbu hedvábí jsou barvy zažehlovací. Ty jsou jednodušší na fixaci (prostě se zažehlí) a ani voda na zaschlé hedvábí až tak nevadí, ale při samotné malbě se s nimi tak dobře nepracuje. Hedvábí rychle schne a tyto barvy lehce zanechají na látce nechtěné fleky. Navíc tkanina není s nimi tak krásně splývavá a lesklá. Nicméně na některé projekty se hodí víc, např. na voskovou batiku, ale já převážně pracuji s barvami napařovacími.
Jsem praktik, který má rád krásu a obdivuje ji. Mým cílem je spojit jemnost a proměnlivost hedvábí s leskem a funkčností šperků. Věřím, že se mi to podaří.
Mé výrobky pro vás tvořím s láskou a pečlivostí. Procházejí mýma rukama od nákupu materiálu až po zabalení hotového kousku. Může se stát, že někde najdete nedokonalost, ale to prostě patří k ruční výrobě. Proto si takové věci lidé kupují, aby měli něco jiného, výjimečného.